Amasra davasında ikinci günde savunmalar yapılıyor: ‘Kaçak çalışma yoktu’

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kuruluşuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 43 çalışanın hayatını kaybettiği davanın birinci duruşması ikinci gününde devam ediyor. Davanın ikinci gününe, tutuklu sanık Cihat Özdemir’in avukatının savunmasıyla başlandı.

Madenin kurum müdürü Özdemir’in avukat Miraç Yıldız, sorumluluğun Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda olduğunu belirterek, “Müvekkilim sırf kuruluş müdürüdür, gereçlerin eksik, kalitesiz olması TTK Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğudur” dedi.

Avukat Yıldız ayrıca, şunları söyledi:

“Personel alımı yahut seçiminde de müvekkilin dahli yoktur, KPSS ve başka imtihanlarla atanıyorlar. Altındakiler ise İŞKUR’daki kura ile seçiliyorlar. 2021’de kurum 46 sefer denetlendi, kazadan 1 hafta evvel de ÇSGB tarafından denetlendi ve çalışmayı durduracak bir eksiklik görmemişler.”

Eski İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi’nin sorgusu başladığı sırada avukatı Çağla Dursun kelam alarak “Burası siyaset arenası değil” ifadelerini kullandı. Dursun’un sözleri üzerine salonda gerginlik çıktı. Mahkeme Başkanı salona çevik kuvvet grubunu davet etti. Tansiyonun düşmesinin akabinde duruşmaya devam ediliyor.

‘KAÇAK ÇALIŞMA YOKTU’

Ekmekçi, sorgusu sırasında avukat Derviş Emre Aydın’ın maden içindeki bir bölge kaçak üretim yapıldığına yönelik sorusuna, “TTK Genel Müdürü’nün de bilgisi vardı oradan kömür çıkartıldığından” cevabını verdi. Avukat Aydın, “Kaçak çalışmadan genel müdürün de bilgisi var mıydı?” diye sorunca, Ekmekçi “Kaçak çalışma yoktu” dedi.

Aydın, Ekmekçi’yle birlikte madenin kuruluş müdürü Cihat Özdemir’e de birebir soruyu yöneltti. Özdemir de proje dışı kömürün TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun bilgisi dahilinde çıkartıldığını söz etti.

8’İ TUTUKLU 23 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVA

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıklardan 4’ü, muhtemel kastla öldürme cürmünden bin 80 yıla kadar, 4’ü tutuklu 19 sanık ise şuurlu taksirle öldürme kabahatinden 18 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir