Antalya sokaklarında renkli 1 Mayıs

Antalya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, sendikalar ve meslek odalarından binlerce kişinin katıldığı, gün uzunluğu süren coşkulu etkinliklerle kutlandı. Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK- İŞ), Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş), Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) şube liderleri ve sendika üyeleri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

CADDELER VE MEYDAN DOLDU

Şehir merkezindeki Aydın Kanza Parkı’nda toplanan kalabalık, kortej oluşturarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş güzergahındaki caddelerin ve Cumhuriyet Meydanı’nın dolduğu 1 Mayıs kutlamalarına, Devrimci Emekçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, KESK ve Türk Tabipleri Birliği olmak üzere toplamda 6 konfederasyon katıldı.

PANKART VE FLAMALARLA YÜRÜDÜLER

Ellerinde bayraklar, flamalar ve pankartlar taşıyarak Cumhuriyet Meydanı’nda bir ortaya gelen kalabalık, çalan müziğe eşlik ederek halay çekti. Bayram coşkusunu çocukları ve evcil hayvanlarıyla yaşayanların doldurduğu Cumhuriyet Meydanı, renkli imajlara sahne oldu. Topluluk, davul ve zurna eşliğinde müzikler söyleyip sloganlar atarak yürüdü.

SİYASİ PARTİLERDEN AĞIR KATILIM

Bu yıl, evvelki yıllardan farklı olarak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala kutlanan 1 Mayıs, siyasi partilerin geniş kitlelerle kendilerini gösterdikleri bir arenaya dönüştü. CHP, TİP, Yeşil Sol Parti, EMEP ve TKP’lilerin ağır iştirak gösterdiği 1 Mayıs kutlamalarına, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TİP Hatay Milletvekili ve Antalya adayı Barış Atay ve partilerin milletvekili adayları katıldı.

DİSK ŞUBE BAŞKANI: OMUZ OMUZAYIZ

Akşam saatlerine kadar süren aktiflik boyunca sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meydanda kurulan sahnede konuşma yaptı. DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi ve Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, “İşçilerin, kamu işçilerinin, gençlerin, bayanların, emeklilerin, çocuklarımızın geleceği için tarihî bir devirde, 2023’ün 1 Mayıs’ında kol kola omuz omuzayız. Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan, yok sayılan milyonlar 1 Mayıs alanlarında bir aradayız” dedi.

MERKEZDE YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle Muratpaşa ilçesinde aktiflik alanı etrafında kimi yollar trafiğe kapatıldı. Polis grupları yürüyüş güzergahı boyunca güvenlik tedbirleri aldı. Yürüyüş güzergahı üzerindeki yollar demir bariyerlerle çevrildi ve alana giriş yapmak isteyenler polis takımları tarafından arandıktan sonra içeri alındı. Yürüyüş sırasında polis helikopteri de havadan kontrol yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir