Bir Sağlık Çalışanı Cenazelerin Taşınmasını Anlattı: “TIR Kasası Tamamen Dolu Böyle Dört TIR Çıktı”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık iki zelzele 11 vilayetimizde binlerce insanımızın vefatına yol açtı. Enkaz altında kalanlar kurtarılmayı beklerken kendisini sokağa atanlar hava kuralları ve barınma ile uğraştı. Birinci günlerde cenazeler ile bir sıhhat çalışanı İsmail Saymaz’a yaşananları aktardı. Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi avlusunda kurulan sahra çadırlarında çalışan sıhhat çalışanı, zelzeleden sonraki birinci üç gün cesetlerin nasıl saklandığını ve Sağlık Bakanı geleceği için nasıl nakledildiğini anlattı. 

“Ceset torbaları üçüncü gün bitmişti. Yoktu”

Halk TV muharriri İsmail Saymaz, sıhhat çalışanının yaşadıklarını şöyle kaleme aldı: 

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi avlusunda kurulan sahra çadırlarında vazife yapan sağlıkçı C., birinci iki gün hastanenin açık hava morguna döndüğünü argüman ediyor.

C., şöyle konuşuyor:

“İlk iki gün savcı yoktu. Savcının olmaması cenazelerini bir an evvel gömmek isteyenlerin önünde engeldi. Beklediler, beklediler, savcı gelmeyince götürdüler. Bunlar olağan mevt değil. Yaralanmış, parçalanmış. Bir an evvel gömmek gerekiyor. Ayrıyeten cenaze sahibi enkaza dönüp öteki yakınlarını çıkarmak istiyor. ‘Savcı gelmeden götüremezsiniz, sorun olur’ diyoruz. ‘Burada dursun, gideyim öbür cenazeleri çıkarayım’ diyor. Bunların sayısı 700’den fazladır. Dışarıda yer kalmadığı için cenazeler üst üste yığıldı. Ceset torbaları üçüncü gün bitmişti. Yoktu.”

“Tır kasası büsbütün dolu. Bu türlü dört tır çıktı”

C., cenazelerin tıra konduğunu, soğutma sistemi bulunmadığını vurgulayarak, şöyle devam ediyor:

“Cenaze çok geldiği için koyacak yer kalmadı. Üst üste konması da zahmet. Beşerler diyor ki ‘böyle mi bakıyorsunuz.’ Bunların göz önünden kaldırılması isteniyordu. Fotoğraf çekip tıra koydular.”

C., dördüncü gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ziyaret edeceği için ölülerin tırlara doldurulup götürüldüğünü tez ederek, “Tır kasası büsbütün dolu. Bu türlü dört tır çıktı” diyor. C., hastaneden 100’ü aşkın cenaze çıkarıldığını ileri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir