Bu yıl bitmeden gelecek iOS 16 özelliklerinin tamamı

Apple, yeni aygıtlarının tanıtımının akabinde işletim sistemlerini de güncellemeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün iOS 16’nın birinci büyük güncellemesi olan iOS 16.1’i yayınlayan şirket ayrıyeten iPadOS 16’yı da kullanıma sunmaya başladı.

2022 YILI BİTMEDEN iPHONE VE iPAD KULLANICILARINA SUNULACAK YENİ ÖZELLİKLER

Shiftdelete.net’te yer verilen detaylara nazaran her iki güncelleme de iPhone ve iPad kullanıcılarına birçok yeni özellik getiriyor. Fakat Apple, 2022 takvim yılı için planları şimdi bitmiş değil. Teknoloji devi 2022 yılı bitmeden yeni bir güncelleme ile iPhone ve iPad modellerine yeni özellikler katmaya hazırlanıyor.

Apple’ın 2022 yılı bitmeden iPhone ve iPad modelleri için vadettiği birtakım özellikler bulunuyor.

iPadOS 16: Harici Ekran Desteği

?iPadOS 16?’nın en çok beklenen özelliği olan harici ekran takviyesi bu yıl bitmeden iPad modellerine dahil olacak. Bu özellik, makul “iPad” modelleri için yeni bir çoklu misyon pencereleme sistemi olan Stage Manager ile birlikte sunulacak. Lakin iPadOS 16.1’de sunulan Stage Manager sistemi şimdi bu özelliği taşımıyor. Yeni harici ekran takviyesi özelliğinin iPadOS 16.2 ile gelmesi bekleniyor.

SharePlay üzerinden birlikte oyun oynama

?iOS 16? ve ?iPadOS 16, bu yılın ilerleyen devrinde FaceTime üzerinden iPhone ve iPad sahiplerinin yakınları ile birlikte oyun oynamak için SharePlay’i kullanmalarına imkan sağlayacak. Game Center entegrasyonu olan ve çok oyunculu oyunları destekleyen oyunlarda kullanılabilecek bu özellik de tekrar 2022 bitmeden bizlerle olacak.

Freeform

Bu yıl Apple’dan gelecek bir başka uygulama ise Freeform olacak. Freeform; notlar, paylaşılan evraklar, web irtibatları, çizimler, evraklar, fotoğraflar, görüntüler ve daha fazlasını tek bir yerde toplayabilen bir uygulama olarak öne çıkıyor. Freeform, iOS, iPadOS ve macOS’ta bu yıl bitmeden kullanılabilecek.

Uydu üzerinden acil durum mesajı

Apple’ın iPhone 14 modelleri ile birlikte tanıttığı yeni uydu üzerinden acil durum bildiri sistemi Kasım ayından itibaren kullanılabilir olacak. Uydu üzerinden gönderilen acil durum iletileri başlangıçta sırf ABD ve Kanada’da mevcut olacak. Birinci iki yıl boyunca kullanıcılar için fiyatsız olacak bu özelliğin sonraki yıllarda nasıl bir fiyatlandırmaya sahip olacağı ise şimdi bilinmiyor.

Apple Music Classical

Ağustos 2021’de Apple, klasik müzikte uzmanlaşmış bir yayın hizmeti olan Primephonic’i satın aldı. Apple, bu gelişmenin akabinde 2022’de klasik müzik için özel olarak tasarlanmış ve uyarlanmış özel bir Apple Music tecrübesi uygulaması yayınlayacağını söylemişti. 2022 yılının sonuna yaklaşırken şimdi uygulama yayınlanmış durumda değil lakin bir sonraki iOS 16 güncellemesi ile bu uygulamayı da görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir