İmamoğlu: TOGG talebimize hâlâ cevap verilmedi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) aracı almak için yaptığı çağrıyı yineledi ve şimdi karşılık alamadığını söyledi.

‘ÖNCE KAZAKİSTAN’A YOLLAYACAĞIMIZA…’

Shiftdelete’nin YouTube kanalında röportaj veren İmamoğlu, İstanbul’un elektrikli arabaya geçmesine dair gayelerini anlattı. “TOGG’a biner misiniz?” sorusuna “Niye binmesin?” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“TOGG’dan otomobil talebinde bulundum. Hem şahsen hem kurumsal olarak. Birinci alımlardan ‘şu kadar adet almalıyız’ diye yazı da yazdım. Şimdi bize yanıt verilmedi.
Benim teklifim; Kazakistan’a otomobil yollamaktansa, ya da Azerbaycan’a -tabii onlar da bizim kardeş ülkelerimiz ama- bizlere gereksinimlerimizi sağlasınlar. 100 tane otomobil almaya hazırız. Konuşalım, alalım. Taksiyi TOGG’la üretelim. İstanbul’da makam araçlarında vs. TOGG’a dönelim, biz hazırız. Bizim yazımız da talebimiz de onlarda var. Çabucak TOGG almaya hazırım lakin şimdi bize bir yanıt ulaşmadı.”

TOGG OLMAZSA TESLA

İmamoğlu, birçok bakanın TOGG kullanmasına atıfta bulunarak “Hepsinin 100 katı hava attırırım o otomobile İstanbul sokaklarında. Ben hazırım yollasınlar çabucak bir tane.”

Elektrikli araç Tesla’nın Türkiye’ye giriş yapmasını da kıymetlendiren İmamoğlu, “Biz şimdilik TOGG’u bekleyelim de. TOGG’u alabilirsek onla devam edelim. Baktık olmadı Tesla’ya geçeriz” dedi.

GEÇEN SENE DE İSTEMİŞTİ

İmamoğlu Kasım 2022’de bir açıklamayla “Tarihi Yarımada’da kullanmak için yerli ve ulusal TOGG’dan 100 adet elektrikli araç talebimiz oldu. Bu açıklamayla, TOGG’dan yalnızca Sayın Cumhurbaşkanı’nın sipariş yetkisi olduğunu yani talebimizin karşılanmayacağını öğrendik. Israrla sıramızı bekleyeceğimizi duyururuz” sözlerine yer vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir