Şiddet uygulayan eşini öldürüp beraat eden Fatma ilk kez konuştu

Olay, 4 Ocak’ta saat 19.30 sıralarında Hamidiye Mahallesi’nde meydana geldi. Konuta alkollü geldiği öne sürülen Mustafa Koç, argümana nazaran duvardaki böcek nedeniyle oğlu Emrullah (17), kızı Handegül (13) ve eşi Fatma Koç’u dövmeye başladı. 3 çocuk annesi Fatma Koç, taarruzdan kurtulup mutfaktan aldığı bıçağı eşinin göğsüne saplayarak öldürdü. Olayın akabinde gözaltına alınan Fatma Koç, tutuklandı. Fatma Koç, hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

MUSTAFA KOÇ’UN AİLESİ ŞİKAYETÇİ OLMADI

22 Haziran’da görülen birinci duruşmada sanık Koç, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Kayınpederi Ferruh ile kayınvalidesi Güllü Koç da oğullarının hem kendilerine hem de gelinlerine daima şiddet uyguladığını belirterek, sanıktan şikayetçi olmadı. Mahkeme heyeti, 1 Kasım’da görülen son duruşmada Fatma Koç hakkında ‘kasten öldürme’ kabahatinden kamu davası açıldığını hatırlattı. Heyet, öldürülen Mustafa Koç’un hareketleri nedeniyle sanığın mazur görülebilir bir heyecan, kaygı ve telaşla, yasal savunma hakkının sonlarını aşmış olabileceğini kıymetlendirerek, beraat kararı verdi.

‘CEZAEVİNDEKİ ARKADAŞLAR ÇIKAMAYACAĞIMI SÖYLEDİ’

Beraat ettikten sonra DHA’ya konuşan Fatma Koç, “Cezaevindeki arkadaşlar, benim çıkamayacağımı söylemişti. Ancak adalete güvendim. Savcılarımız, yargıçlarımız sonra avukatım Şefika Doğan, sağ olsun. Bunlar sayesinde çıktım. Bu türlü bir şey olduğu için üzgünüm. Bu türlü bir şey olmasını istemezdim. Fakat şu anda çocuklarım ile birlikteyim. Çocuklarım ile keyifli, huzurlu bir ömür dilemek istiyorum. Oğlum adalet okuyor. Kızım doktor  yahut öğretmen olmak istiyor. İkisi de okumak istiyorlar. İkisi de bu meslekleri edinmek istiyorlar. İyi bir beşerler olsunlar. Her vakit çocuklarımın arkasındayım” dedi.

‘ŞİDDETİN HİÇBİR TİPİNİ TASVİP ETMİYORUM’

Fatma Koç’un avukatı Şefika Doğan da “Olay, 4 Ocak 2022 tarihinde oldu. 22 Haziran 2022 tarihinde birinci duruşmada tahliye kararı verildi ve malumunuz son yapılan celsede de belgemiz kararı çıktı. ‘Meşru müdafaa’ kapsamında cezalandırılmasına yer olmadığına dair karar verildi. Bizler de bu noktada çok memnun olduk. Tabii Fatma Hanım ve sevenleri de birebir biçimde çok keyifli oldular. Bir bayan ve bir avukat olarak şiddetin hiçbir cinsini tasvip etmiyorum. Lakin ülkemizde gündeme baktığımız vakit, bayana şiddetin biraz daha yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bunun son bulmasını diliyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir