Yeniden Refah Partisi’nde Cumhur İttifakı krizi! Karara Elif Erbakan’ın da tepkili olduğu iddia edildi

14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere artık sayılı günler kalırken, ittifaklar da son halini almaya başladı. AK Parti ile Yeniden Refah Partisi ortasında başlayan 11 Mart’taki görüşmelerin akabinde Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı’na katılma taleplerini reddettiklerini açıklayarak kendi adaylığını ilan etmişti. Fakat Erbakan dün yaptığı yeni açıklamayla, Cumhur İttifakı’na katıldıklarını ve talep ettikleri prensipler konusunda uzlaşmaya vardıklarını söz etti.

“ÖZELLİKLE GENÇLERDE AK PARTİ’YE REAKSİYON VAR”

Cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmesinin akabinde geçtiğimiz günlerde bir canlı yayına katılan Erbakan, AK Parti ile yapılan görüşmelere parti içinde bilhassa genç kısımdan reaksiyon olduğunu lisana getirmişti. Erbakan, “Dışarıdan, genç kesim çok farklı, çok yakın arkadaşlarımızın oğlu ve arkadaşları ittifak yapmamıza sıcak bakmayarak ‘imza da vermeyeceğiz, oy da vermeyeceğiz’ noktasına gelmişlerdi. Genç kısmın AK Parti’ye önemli yansısı, tepkisi var. Bu süreçte gençlerin yansısını gördük. Biz ittifak olmadık deyince geri döndüklerini gördük. İnşallah iyisi böyledir, olanda hayır vardır” diye konuşmuştu.

ÇOK SAYIDA İSİM İSTİFAYI GÜNDEMLERİNE ALDI

Kulislerden gelen son bilgilere nazaran Cumhur İttifakı’na son anda katılan Yine Refah Partisi’nde alınan karardan partinin MKYK üyelerinin bir kısmının haberinin olmadığı öğrenildi. Bu nedenle, partide ortalarında MKYK üyelerinin de olduğu çok sayıda isim istifayı gündemlerine aldı. MKYK üyelerinden kimileri ise bundan sonraki toplantılara katılmama kararı aldı.

GENÇLER İLE YAŞI BÜYÜK İSİMLER ARASINDA GERGİNLİK

Öte yandan parti içinde yaşı genç olan ve yaşı daha büyük olan isimler ortasında derin fikir ayrılıkları nedeniyle gerginlikler oluştu.

ELİF ERBAKAN’IN DA DA REAKSİYONLU OLDUĞU İDDİASI

Diken’den Altan Sancar’ın haberine nazaran, Necmettin Erbakan’ın kızı ve YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın kız kardeşi Elif Erbakan’ın da karara yansılı olduğu sav edildi. Binali Yıldırım’ın partilerini ziyareti sonrası “Neden cumhur ittifakına katılmamalıyız” başlıklı bir konuşma yaptığı da bilinen Elif Erbakan’ın parti içindeki bir kanatla birebir fikirde olduğu ve ittifakın kendilerine ziyan vereceğini düşündüğü belirtildi. Partililerden edinilen bilgilere nazaran partideki kimi isimler Elif Erbakan’dan haber bekliyor ve buna nazaran hallerini kamuoyuna ilan etmeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir